Stres İle Mücadele Etmek İçin Neler Yapmalıyız?

Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu Stres İle Mücadele Etmek İçin Neler Yapmalıyız?

Stres ile mücadelede bazen en kolay yöntem sadece gülmek ve kahkaha atmak kadar basit olabilir. Aşırı yorgun ya da stresli hissettiğiniz zamanlarda size iyi gelecek, moralinizi yükseltecek şeyler yapmalısınız.

Stresli durumlarda kendinizi rahatlatmak için stresle mücadele tekniklerini öğrenmeniz faydalı olacaktır, ama bu tekniklerin işe yarayabilmesi için devamlı pratik yapılması, bir-iki kere denendikten sonra vazgeçilmemesi yani yaşam tarzınızın bir parçası haline getirilmesi gerekmektedir.

Stres yönetimini nasıl öğreneceğiz?

1. Adım: Farkındalık. “Düşük stres bölgesi” hakkında bilgi edinin. Günlük yaşamın sıkıntıları üzerimize çöktükçe stres kronik hale gelir. Belki de strese o kadar alışıyoruz ki yaşadığımız en fazla stres yaratan sorunun günümüzü belirlemesine izin veriyoruz. Herkes yaşamında zevke, üretkenliğe ve yaratıcılığa ihtiyaç duyar, stresse bunları elimizden alır.

Gün içinde aşağıdaki durumlardan hangisini yaşıyorsunuz?

1) Ben yaratıcı ve neşeli biriyim.

2) Ben rahat birisiyim ve bu şekilde devam etme niyetindeyim.

3-5) Stresi kontrol edebilir ve kendi yöntemlerimle pozitif çözümler bulabilirim.

6-7) Biraz endişeli ve rahatsızım. Stres ağır geliyor.

8) Sorunlarım çözülemeyecek durumda. Pek çok şey beni tedirgin ve rahatsız ediyor.

9) Yardıma ihtiyacım var. Kendimi kaybetmek üzereyim.

10) Tüm düşüncelerim olumsuz, hiç iyi bir şey düşünemiyorum.

6'dan itibaren yüksek stres bölgesine geçiş başlar. Gün içinde yüksek stres bölgesine geçtiğinizde neler hissettiğinizi gözlemlemeye çalışın. Bunu anlayabilirseniz düşük bölgede daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

2. Adım: Düşük stres bölgesi içerisinde kalmayı öğrenmek.

Makul noktadan yüksek stres bölgesine doğru geçtiğinizi hissettiğinizde stresle mücadele tekniklerini uygulamaya başlayın. Örneğin bir arkadaşınızı arayın ve onunla keyifli şeylerden bahsedin ya da açık havada yürüyüşe çıkın. Komik bir kitaba başlayarak kendinizi eğlendirin. Kısacası o anki durumunuzdan uzaklaşıp başka bir ruh haline geçmeye çalışın.

Referans: American Heart Association. What Is Stress Management? http://www.heart.org/HEARTORG/GettingHealthy/StressManagement/FightStressWithHealthyHabits/What-Is-Stress-Management_UCM_321076_Article.jsp. Son erişim tarihi: 11 Ağustos 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.