Ritim Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Prof. Dr. Dursun Aras Ritim Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Ritim bozukluklarının çoğu zararsızdır ve tedavi edilmezler. Ancak bazı ritim bozuklukları önemli belirtilere neden olurlar ve bazı komplikasyonların habercisi olabilirler. Bu durumda tedavi görmeniz gerekebilir. Doktorunuz öncelikle yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanızı isteyebilir. Bununla birlikte ilaç tedavisi almanız da gerekebilir:

  • Ritim bozukluklarını engellemek ve kontrol etmek için verilecek ilaçlar
  • Yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı veya kalp yetersizliği gibi ilişkili hastalıkları tedavi etmek için verilecek ilaçlar
  • Kanın pıhtılaşmasını ve felç riskini azaltmak için verilecek kan sulandırıcı ilaçlar

Bunlara ek olarak kalp ritminizi düzene sokacak bazı destek cihazları ve cerrahi işlemler de bulunmaktadır:

  • Kalbinizin daha düzenli atmasına yardımcı olan kalp pili (pacemaker)
  • Kardiyak defibrilasyon ve vücuda yerleştirilebilen kardiyoverter defibrilatörler (ICD’ler)
  • Kardiyak ablasyon
  • Ameliyat

Defibrilasyon nedir?

Anormal kalp atımını anlık bir elektrik şoku ile normal ritme döndürmenin bir yoludur. 

  • ICD göğüz bölgesinde cildinizin altına yerleştirilen, kalp atışlarınızı izlemeye yarayan ve pille çalışan bir cihazdır. İki ince tel ile kalbinize bağlanır. Kalp atışlarınız çok yavaşsa, tıpkı bir kalp pili gibi kalbinize bağlı olduğu teller yardımıyla elektriksel sinyaller gönderir. Aynı zamanda kalp atışlarınız düzensiz ve çok hızlıysa, yine aynı şekilde çalışarak kalp atışlarınızın normale dönmesini sağlar. 

Ablasyon nedir?

Ritim bozukluklarını gidermenin ve kalbin normal atmasını sağlamanın bir yoludur.

  • Damar içerisine ince bir tüp (kateter) konulması ve bunun kalp kasına iletilmesi ile yapılır. Tüpün ucu kalp dokusunda yer alan anormal elektriksel sinyallere neden olan çok küçük alanları yok etmek üzere yoğun enerji iletir.

Referanslar: 1. American Heart Association. What is Arrhythmia? http://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_300290.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 2. American Heart Association. What Is an Implantable Cardioverter Defibrillator (ICD)? http://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_300449.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.