Yüksek Tansiyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Prof. Dr. Çetin Erol
Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yüksek Tansiyon Nedir?

Prof. Dr. Atiye Çengel
Yüksek Tansiyon Nedir?

 

tansiyon

Kalp bir pompa gibi çalışarak akciğerlerden gelen temiz kanı atardamarlar aracılığı ile tüm vücuda pompalarken vücuttan gelen kirli kanı da toplardamarlar aracılığı ile akciğere ulaştırır.

Her bir atımda kalp kanı önce pompalar, sonra kanın yeniden kalbe dolması için istirahat haline geçer. Kan pompalandığında oluşan atardamar duvarındaki en yüksek basınç sistolik kan basıncını (büyük tansiyon), istirahat halinde oluşan en düşük basınç ise diyastolik kan basıncını (küçük tansiyon) meydana getirir.

Kan basıncı için normal değerler büyük tansiyonun 120 mm Hg'nın (civa basıncı), küçük tansiyonun ise 80 mm Hg'nın altında olmasıdır.  Farklı iki günde en az iki kez yapılan ölçümlerde 19 yaşını geçmiş bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm Hg ve üzerinde ya da küçük tansiyonun 90 mm Hg ve üzerinde olmasına hipertansiyon (yüksek tansiyon) adı verilmektedir.

Büyük tansiyonu 120-139 mm Hg, küçük tansiyonu 80-89 mm Hg arasında ölçülen kişiler yüksek tansiyon gelişimi için adaydırlar. Bu kişilerin ileride yüksek tansiyon gelişmemesi için doktorları tarafından önerilen sağlıklı beslenme, sigarayı bırakma, egzersiz yapma, kilolu ise kilo verme gibi bazı tedbirleri almaları gerekmektedir.

Ülkemizde yüksek tansiyon oldukça yaygın bir problemdir:

  • Yetişkin her 3 kişiden 1'inde yüksek tansiyon vardır.
  • Hastaların %45'i yüksek tansiyon hastası olduğunun farkında değildir.
  • Tedavi altında olan hastaların ise %46'sı kontrol altında değildir.

 

Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon sinsi bir hastalıktır ve hiçbir belirti görülmeyebilir. Bununla birlikte en sık görülen belirtiler şunlardır:

 

baş ağrısıEnseden alın bölgesine doğru yayılan baş ağrısı

kulak uğultusuKulak uğultusu ve kulak çınlaması

baş dönmesiBaş dönmesi

Burun kanamasıBurun kanaması

çarpıntıÇarpıntı

terlemeTerleme

Sık idrara çıkmaSık idrara çıkma

Referanslar: 1. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma derneği. Hipertansiyon tedavi kılavuzu ve yaşam tarzı önerileri. http://www.turkendokrin.org/files/pdf/Hipertansiyon.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015. 2. Hipertansiyon ve egzersiz. http://diyabet.gov.tr/content/files/yayinlar/kitaplar/fiziksel_aktivite_bilgi_serisi/E10.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015. 3. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği. Türk Hipertansiyon Uzlaşı Raporu. http://www.turkhipertansiyon.org/THT_Uzlasi_Raporu_Sunumu.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.