Doğru Bilinen Yanlışlar - Yüksek Kolesterol

Orta yaşlarıma gelene kadar kolesterolümü kontrol ettirmeme gerek yok.  

Kolesterolün çocukluk çağlarından itibaren damar duvarında biriktiği gösterilmiştir. Amerikan Kalp Derneği’nin de belirttiği gibi, 20 yaşından itibaren kolesterol düzeyleri kontrol ettirilmelidir. Ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa, bu kontrollere daha erken yaşta başlamak çok daha iyi olacaktır. Ailesinde yüksek kolesterol bulunan çocukların yetişkinliklerinde kalp hastalığı geçirme riski artmaktadır. Sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Kadınların kolesterol sorunu yoktur.

Menopoz öncesi döneme kadar östrojen dediğimiz hormonlar, kadınlarda kolesterolün daha iyi değerlerde kalmasına yardım eder. Menopozdan sonra ise işler tam tersine döner. Menopoz sonrası kadınlar diyetlerine dikkat etseler, düzenli egzersiz yapsalar da istenilen kolesterol değerlerini sağlamakta zorlanırlar.

Tereyağı yerine margarin kullanıyorum, kolesterol değerlerim için endişelenmeme gerek yok.

Gerek tereyağı gerekse margarin içerdikleri yağ bakımından zengindir. Her ikisinin de fazla miktarda tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Kanımdaki kötü kolesterol olan LDL kolesterolü düşürmenin tek yolu ilaç kullanmaktır. 

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile LDL kolesterol değerlerinde %10-15’lik bir azalma sağlanabilir. Ancak yeterli diyet ve egzersize rağmen kolesterol değerlerinde istenen sonuç elde edilemez ise ilaç tedavisi gerekir.

Zayıf insanların kolesterolü yükselmez?

Kolesterol değerleri genelde fazla kilolu insanlarda zayıf insanlara göre daha yüksektir. Fakat zayıf insanlar da kolesterol hastası olabilirler. Bu nedenle 20 yaşın üzerindeyseniz ve doktorunuzun ek bir önerisi yoksa her 5 yılda bir kolesterol düzeylerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Referanslar: 1. American Heart Association. Children and Cholesterol. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/UnderstandYourRiskforHighCholesterol/Children-and-Cholesterol_UCM_305567_Article.jsp. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015.  2. American Heart Association. Top 10 myths about cardiovascular disease. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Top-10-Myths-about-Cardiovascular-Disease_UCM_430164_Article.jsp. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 3. TKD Lipid Çalışma Grubu. http://old.tkd.org.tr/CG/005/kardiyak-goruntuleme-calisma-grubu/sayfa/toplum_icin_bilgiler. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.