Besin Etiketlerini Okuyun

Besin etiketi okuma: Satın aldığınız ürün kalp dostu mu?

Kalp sağlığını korumanın en önemli yollarından biri ürünleri bilinçli olarak satın almaktır. Bu nedenle besin etiketi okur-yazarlığı önemlidir. Aldığınız ürünün etiketi üzerinde yazan beslenme bilgileri, ürünün size sağlayacağı fayda ya da size vereceği zarar hakkında bilgiler içerir. Aşağıda bir besin etiketinde nelerin bulunabileceğini ve bazı uyarıları göreceksiniz.

  • Besin etiketlerinde ürünün 1 porsiyonunun, 1 paketinin ya da 100 gramının besin değerleri olabilir. Örneğin yediğiniz ürün 200 gram olup, etiket bilgisi 100 gram olarak verilmiş olabilir. Eğer siz 100 gramı dikkate alırsanız, aslında 200 gram yediğiniz için her rakamın 2 katını almış olacaksınız.
  • Satın aldığınız bir besinin etiketinde; 100 gram ürün içerisinde 20 gramdan fazla yağ varsa ve bunun 5 gramı doymuş yağlardan geliyorsa bu besin çok yağlı, 3 gramdan daha az yağ içeriyorsa ve bunun 1 gramdan azı doymuş yağlardan geliyorsa bu besin az yağlı olarak değerlendirilir. Eğer aldığınız üründeki yağ miktarı 3 ile 20 gram arasında ise bu besindeki yağ miktarı kabul edilebilir sınırlar içerisindedir, ancak kalp sağlığınız için önerilen 3 gram ve altında olmasıdır.
  • Satın aldığınız bir besinin etiketinde; 100 gram ürün içerisinde 1.25 gramdan fazla tuz ya da 0.5 gramdan fazla sodyum varsa bu besin çok tuzlu, 0.25 gramdan daha az tuz ya da 0.1 gramdan daha az sodyum varsa bu besin az tuzlu olarak değerlendirilir. Aldığınız besinlerdeki tuz miktarının 0.25 gramdan az olmasına özen gösterin.
  • Aldığınız ürünlerin etiketinde, ürüne eklenmiş şekerler; sukroz, glikoz, fruktoz, maltoz, hidrolize edilmiş nişasta, mısır şurubu ve bal gibi değişik isimlerde yer alabilir. Ya da direkt olarak karbonhidrat başlığında şeker miktarını bulabilirsiniz. Satın aldığınız bir besinin etiketinde; 100 gram ürün içerisinde 10 gramdan fazla şeker varsa bu besin çok şekerli, 2 gramdan daha az şeker varsa bu besin az şekerli olarak değerlendirilir.
  • Bir besinin light ya da şeker hastaları için uygun olması, kalori içermediği ve istenildiği kadar yenebileceği anlamına gelmez. Light bisküvi, çikolata, dondurma, kek ve kraker gibi ürünlerin birçoğu çok fazla yağ içerirler.

Prof. Dr. Murat Baş'ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.