Kalp Yetersizliğinin Sınıfları Nelerdir?

Kalp yetersizliğini değerlendirmenin yollarından biri hastaların günlük fiziksel aktiviteler sırasında ne kadar zorlandığına bakmaktır. New York Kalp Derneği (NYHA) sınıflaması bu amaçla geliştirilmiştir ve kalp yetersizliğinin günlük hayata etkisini anlamak için en yaygın kullanılan sınıflama sistemidir.

Doktorlar fiziksel aktivite sırasında kısıtlanma olup olmadığına bakarak hastalarını aşağıdaki dört kategoriden birine yerleştirirler. NYHA sınıfının yükselmesi hastalığa bağlı belirtilerin daha şiddetli olduğu ve fiziksel aktivitelerin kısıtlandığı anlamına gelir.

New York Kalp Derneği (NYHA) sınıflaması

 

*NYHA sınıflaması hastaların fiziksel kapasitelerindeki değişim ve şikayetlerine  göre doktorların hastalığın evresini belirlemekte kullandıkları bir sınıflamadır. Doktorunuzun bu değerlendirmeyi daha rahat yapabilmesi için şikayetlerinizi kendisine her muayenede mutlaka iletmelisiniz. Burada yer verilen bilgiler profesyonel tıbbi tavsiye ve tanı niteliği taşımamaktadır.

NYHA Sınıfı Neden Önemli?

NYHA Sınıfı Neden Önemli?

NYHA sınıfı günlük fiziksel aktiviteleri hangi ölçüde yapabileceğinizi gösterir. Doktorunuzun, size vereceği tedaviye karar verirken göz önünde bulundurduğu etkenlerden biri de NYHA sınıfıdır. Ayrıca tedavinin işe yarayıp yaramadığının göstergelerinden biri de budur. NYHA sınıfı III olan, yani düz yolda yürürken rahatsızlık yaşayan bir hasta, tedavisini düzenli uygular ve gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yerine getirirse NYHA sınıfı II’ye düşebilir. 

Referanslar: 1. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartFailure/AboutHeartFailure/Classes-of- Heart-Failure_UCM_306328_Article.jsp#.WNPnj_mLTIU. Son erişim tarihi: 24 Mart 2017. 2. Holland R, et al.Patients’ Self-Assessed Functional Status in Heart Failure by New York Heart Association Class: A Prognostic Predictor of Hospitalizations, Quality of Life and Death. J Card Fail 2010;16(2):150-6. 3. Mosterd A, Hoes AW. Clinical epidemiology of heart failure. Heart 2007;93(9):1137-1146.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.