Fazla Kilolu Olmak Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?

Doç. Dr. Yücel Balbay Fazla Kilolu Olmak Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?

Fazla kilolu olmak, kalp sağlığı ile ilgili birçok olumsuzluğa neden olur. Fazla kilolu olan kişiler, normal ağırlıktaki kişilere göre, kalp hastalıklarına karşı 2 kat daha fazla risk taşırlar. Bunun en önemli nedenlerinden biri fazla kilolu kişilerde kan akımı ve hacminin daha fazla olması ve şişmanlığın kalp üzerinde yarattığı fizyolojik değişikliklerdir. Kan akımı ve hacmindeki artış, kalbe aşırı yük getirir ve normalden fazla çalışmasına neden olur.

Fazla kilolu kişilerin, normal ağırlıktaki kişilere göre yaptıkları fiziksel uğraşlarda kalp yükü daha fazladır. Eğer kişide yüksek tansiyon da varsa; kalp yapısında olumsuz değişimler meydana gelebilir ve bu durum ani kalp krizi ve ölümlere neden olabilir.

Diğer yandan; fazla kilolu kişilerde aşırı olan yağ dokusu, damar sertliği (ateroskleroz)  gelişimini tetikler. Bunun başlıca nedeni, fazla kilolu kişilerde fazla olan yağ dokusunun vücutta inflamasyona (iltihaplanma) ve insülin direncine neden olmasıdır. Her iki durum da kalp hücrelerine zarar verebilir ve ölümcül ritim bozuklukları yaşanabilir.

Fazla kilolu olmanın yarattığı sorunlardan biri de uyku apnesidir. Uyku apnesi gece uyku sırasında horlama ve belirli aralıklarla solunumun durmasıdır. Bu durum kalp yetersizliği, yüksek tansiyon ve ani ritim bozuklukları için risk oluşturur.

Prof. Dr. Murat Baş'ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.