Doğru Bilinen Yanlışlar - Yüksek Tansiyon

Ailemde yüksek tansiyon var. Bu yüzden ne yaparsam yapayım bende de olacak.

Ebeveynlerinizde ya da akrabalarınızda yüksek tansiyon olması yüksek tansiyon riskinizi artırabilir. Ancak, yaşam tarzı değişiklikleriyle yüksek tansiyon önlenebilmektedir.

  • Kalp dostu beslenme tarzını benimseyin, tuz tüketimini azaltın.
  • Düzenli fiziksel aktivite yapın.
  • Kilonuzu kontrol altında tutun.
  • Sigarayı bırakın.
  • İlaçlarınızı size önerildiği şekilde ve düzenli kullanın.
  • Alkol alıyorsanız bunu sınırlandırın.

Sofra tuzu kullanmıyorum, sodyum alımımı kontrol altında tutuyorum ve tansiyonum etkilenmiyor.

Bazı insanlarda sodyum tansiyonu artırır. Ama sodyum kontrolü sadece sofra tuzu kullanmamak veya yemeklere tuz eklememek değildir. Çünkü sodyumun %75’inden fazlasını kullanılan domates salçasından, soslardan, hazır yemeklerden alırız. Bu tarz hazır yemekler ve besinler kullanılırken beslenme etiketlerindeki açıklamalar okunmalı, soda ve sodyum miktarını belirten ve “Na” sembolüyle gösterilen değere dikkat edilmelidir.

Yemeklerimde ve sofrada deniz tuzu kullanıyorum çünkü bunların sodyum oranları daha düşük.

Deniz tuzu sofra tuzuna benzer şekilde %40 oranında sodyum içerir. Bu nedenle sodyum kısıtlaması açısından sofra tuzu ile deniz tuzu arasında bir fark yoktur.

Kendimi iyi hissediyorum, yüksek tansiyonla ilgili herhangi bir belirti ya da şikayetim yok. Bu yüzden endişe duymuyorum.

Yüksek tansiyon yıllarca belirti vermeden, tamamen sessiz ve sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Ancak bu zarar vermediği anlamına gelmez. Yüksek tansiyon inme, kalp krizi ve böbrek yetersizliğinin en önemli nedenlerinden biridir.

Yüksek tansiyon tanısı kondu ama şu an tansiyonum daha düşük. İlaç tedavisini bırakabilirim.

Yüksek tansiyon kronik bir hastalık olduğu için hayat boyu belirli aralıklarla doktor gözetimi ve ömür boyu tedavi gerektirir.

Referanslar: 1. American Heart Association. Myths About High Blood Pressure. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/AboutHighBloodPressure/Myths-About-High-Blood-Pressure_UCM_430836_Article.jsp. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015. 2. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma derneği. Hipertansiyon tedavi kılavuzu ve yaşam tarzı önerileri. http://www.turkendokrin.org/files/pdf/Hipertansiyon.pdf. Son erişim tarihi: 21 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.

Siz sorun uzmanlarımız yanıtlasın