Kolesterol ve Trigliserid Nedir? Kolesterol Türleri Nelerdir?

Kolesterol ve Trigliserid Nedir? Kolesterol Türleri Nelerdir?

Kolesterol nedir?

Kolesterol, kan dolaşımında ve vücuttaki tüm hücrelerde bulunan bir yağ çeşididir. Vücut ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü kendisi üretir. Ancak doymuş yağlar, trans yağlar ve besinlerden aldığınız kolesterol kanınızdaki kolesterol düzeyini yükseltebilir. Bu durum kalp hastalığı riskini artırır.

Trigliserid nedir? 

Trigliserid yağın doğada bulunduğu şeklidir. Beslenmeyle alınan fazla miktardaki yağın vücutta depolanmasını ve kan içinde taşınmasını sağlar. Kolesterol gibi hem vücutta yapılır hem de besinlerle alınır. Trigliserid düzeyi yüksek olanlarda kalp hastalığı riski artmaktadır.

Kolesterol Türleri Nelerdir? 

Vücutta tek tür kolesterol olmasına karşın, bu kolesterolün farklı yollarla ve farklı moleküllerle taşınması sonucu kolesterol molekülleri birbirinden farklı görevler üstlenirler. Bu ayrıma göre vücutta ayrı görevleri olan iki kolesterol türü vardır: LDL ve HDL.

  • HDL (iyi) kolesterol, damarlardaki fazla kolesterolü karaciğere taşımakla görevlidir. 
  • LDL (kötü) kolesterol, kolesterolü tüm organların yapısında kullanılmak üzere taşımakla görevlidir.

Total kolesterol kısaca kolesterol ve trigliserid değerlerinin toplamıdır. Trigliserid düzeyinin %20’si ile HDL ve LDL kolesterollerinin seviyelerinin toplanmasıyla hesaplanır. Sağlıklı bir insanda değeri 180 mg/dl’den az olmalıdır.

Total kolesterol/HDL kolesterol oranı, kalp krizi ve felç riski hesaplanırken kullanılan ana ölçütlerden birisidir. Kanda trigliserid ve LDL (kötü) kolesterolün yüksek olmasına hiperlipidemi denir. 

Referanslar: 1. Heart Foundation. Cholesterol. http://www.heartfoundation.org.nz/uploads/Cholesterol_resource.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 2. American Heart Foundation. What Are High Blood Cholesterol and Triglycerides? http://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_300308.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 3. TKD Lipid Çalışma Grubu. https://www.tkd.org.tr/lipit-calisma-grubu/sayfa/toplum_icin_bilgiler. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 4. American Heart Foundation. Hyperlipidemia. http://www.heart.org/HEARTORG/ Conditions/Cholesterol/AboutCholesterol/Hyperlipidemia_UCM_434965_Article.jsp. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.