Kalp Kapak Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Prof. Dr. Elif Sade Kalp kapak hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Kalp kapak hastalıkları bazen doktorun kalbi dinlerken duyduğu üfürümden (üfleme sesi) teşhis edilebilir. Kalpteki üfürüm kan akışındaki problemden kaynaklanmayabilir, ancak bu durum kalp kapaklarındaki bir sorunun belirtisi olabileceği için ileri tetkiklerle araştırılmalıdır.

Doktorunuz bu amaçla sizden:

  • Elektrokardiyografi (EKG)
  • Ekokardiyografi (EKO)
  • Göğüs röntgeni
  • Koroner anjiyografi isteyebilir.

Masum üfürüm nedir?

Bazen kalpte herhangi bir sorun olmadığı halde doktor kalp ve damarlardaki kan akışının yol açtığı üfleme sesini duyar. Bu zararsız duruma masum üfürüm denir. Bebeklik ve çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle zaman içinde ortadan kalkar.

Bazı durumlarda üfürümün masum olup olmadığını muayene ile ayırmak güç olabilir, bu durumlarda doktor EKG veya EKO testi isteyebilir.  

Referanslar: 1. Heart Foundation. Heart Valve Problems. http://heart.org.nz/know-the-facts/conditions/heart-valve-problems. Son erişim tarihi: 16 Ekim 2015. 2. American Heart Association. "Innocent" Heart Murmur. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/HeartValveProblemsandDisease/Innocent-Heart-Murmur_UCM_450621_Article.jsp#.ViYORH7hBhE. Son erişim tarihi: 16 Ekim 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.