Doğru Bilinen Yanlışlar - Kalp Kapak Hastalıkları

Kalp kapaklarımda daralma tespit edildi. Ameliyat olmam şart.

Hafif kapak bozukluklarında ameliyata ihtiyaç duyulmaz. Ancak kalbin pompalama yeteneği etkilenirse kalp kapağının onarılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Tedavi seçiminde, hastanın kalp sorununun nedeni ve hastaya etkilerinin nasıl olduğu önemlidir.

Kalp kapak hastalıkları ileri yaştakilerde görülür.

İlerleyen yaşla birlikte kalp kapaklarında sorunların ortaya çıkabildiği doğrudur. Ancak kalp kapak hastalıkları doğumsal anomalilere veya çocukluk çağında geçirilen bazı enfeksiyonlara bağlı olarak erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Doktor bebeğimin kalbinde üfürüm olduğunu ama bunun zararsız bir durum olduğunu söyledi. Kalpte üfürüm mutlaka ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir.

Bazen kalpte herhangi bir sorun olmadığı halde doktor kalp ve damarlardaki kan akışının yol açtığı üfleme sesini duyar. Bu zararsız duruma masum üfürüm denir. Bebeklik ve çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir durumdur ve genellikle zaman içinde ortadan kalkar.

Bazı durumlarda üfürümün masum olup olmadığını muayene ile ayırmak güç olabilir, bu durumlarda doktor EKG veya EKO testi isteyebilir.

 

Referanslar: 1. American Heart Association. Understanding Your Heart Valve Treatment Options. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/HeartValveProblemsandDisease/Understanding-Your-Heart-Valve-Treatment-Options_UCM_450784_Article.jsp#.Vh-ga2Bwdc5. Son erişim tarihi: 15 Ekim 2015. 2. Heart Foundation. Heart Valve Problems. http://heart.org.nz/know-the-facts/conditions/heart-valve-problems. Son erişim tarihi: 16 Ekim 2015. 3. American Heart Association. "Innocent" Heart Murmur. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/HeartValveProblemsandDisease/Innocent-Heart-Murmur_UCM_450621_Article.jsp#.ViYORH7hBhE. Son erişim tarihi: 16 Ekim 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.