Kalp Hastalıkları ve Kaygı

Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu Kalp Hastalıkları ve Kaygı

Sık sık huzursuz ve endişeli hissediyor musunuz? Bu kalp hastalarının da sıkça yaşadığı duygulardan biri olan kaygı ya da tıptaki adıyla anksiyetedir. Kaygılı olduğunuzda, sinirli ve gergin hissedebilir ve uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Haftalarca süren kaygı duygusal ve fiziksel olarak sizi tüketebilir. Bazen kaygı "panik atak" olarak aniden çıkagelir. Panik atak sırasında korkulu hissedebilir, nefes darlığı çekebilir veya çarpıntı, göğüs ağrısı ya da terleme gibi rahatsızlıklar hissedebilirsiniz.

Kaygıyla baş etmek için bazı ipuçları

  • Kaygınızı geçirmek için ailenizden biri, bir arkadaşınız ya da bir sağlık çalışanı ile endişelerinizi ve duygularınızı paylaşın. Kaygılı hissetmenize neyin yol açtığını bilmeseniz bile konuşmak yardımcı olabilir.
  • Fiziksel aktivitede bulunun. Yürüyüşe çıkın, bisiklete binin ya da yüzün. Aktif olmak zihninizi endişelerden arındırmanıza yardımcı olabilir.
  • Rahatlamak için kendinize zaman ayırın ve sizi mutlu eden şeyler yapın.
  • Kaygınızı alkol veya uyku hapları gibi zararlı alışkanlıklar ile gidermeye çalışmayın. Doktorunuza danışmadan kullanacağınız ilaçlar kalp ilaçlarınızla etkileşime girebilir ve durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

Hala kaygılı hissediyor veya panik atak yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanından yardım alabilirsiniz.

Referans: American Heart Association. Coping with Feelings. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/CardiacRehab/Coping-with-Feelings_UCM_307092_Article.jsp. Son erişim tarihi: 24 Eylül 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.