Sebze ve Meyve Tüketimi

Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.

Sebze ve meyvelerin birçoğu besin öğeleri açısından zengin, düşük kalorili ve yüksek liflidir. Aşırı bir enerji almaksızın sebze ve meyvelerden günlük gereksinim duyulan vitamin ve minerallerin birçoğunu alabilirsiniz. Sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini, E vitamini, C vitamini ve minerallerden selenyum ve çinko vücuttaki toksik öğelerle savaşan güçlü antioksidanlardır. Yeterli sebze ve meyve tüketimi kan basıncının düşmesine yardımcı olur ve kalp krizi geçirme riskini azaltır. Ayrıca tok tutma dereceleri yüksek olduğu için kilo kontrolünde yardımcı olurlar.

Sebze ve meyveleri farklı renkleri bir araya getirerek ya da gün içine farklı renkleri yayarak tüketin. Her farklı sebze ve meyve farklı besin öğeleri içerir. Ayrıca meyve ve sebzelere renk veren pigmentler vücut için farklı özelliklerde yarar sağlarlar. Özellikle sebzelerden havuç, maydanoz, lahana, ıspanak, domates ve pancar ile meyvelerden elma, portakal, ananas, şeftali, ahududu, çilek, böğürtlen ve yaban mersini kalp sağlığınızın devamlılığı için önemli biyoaktif bileşikler içerirler.

Konserve ve turşu yapılmış sebzeler yüksek oranda tuz içerdikleri için ve şeker ilave edilerek konserve veya reçel yapılmış meyveler kalp sağlığınız için iyi seçenekler değildir. Bu nedenle sebze ve meyveleri kendi suyunda pişirme, fırınlama veya ızgara yapma gibi sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak doğal halleriyle tüketin.

Prof. Dr. Murat Baş'ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.