Ev Dışında Yemek Yemek

Hepimiz belli aralıklarla ev dışında yemek yemekten hoşlanırız. Özellikle çalışanlar, öğle yemeklerini ev dışında yemek zorundadırlar. Küçük değişiklikler yaparak ev dışında yemek yerken de kalp sağlığınızı korumaya devam edebilirsiniz. Birçok restoran yediğiniz yemeklerde değişiklik yapmanıza olanak sağlamaktadır. Fast-food restoranlar genellikle kalp sağlığını bozan aşırı yağlı, kalorili ve tuzlu öğünler sunarlar. Bu nedenle tercihinizi geleneksel restoranlardan yana kullanmak kalp sağlığınız için doğru seçim olur. Dünyada birçok restoran menülerinde yer verdikleri yemeklerin kalori ve besin öğelerini de vermeye başladı. Ülkemizde de bunun yaygınlaşması kalp sağlığınızı korumak açısından faydalı olacaktır.

Ev dışında sağlıklı yemek yemenin 10 yolu

  1. Restoran menüsünü incelemeden önce, garsona değişiklik yapıp yapamayacağınızı sorun. Örneğin; ızgara etin yanındaki kızarmış patates yerine, haşlanmış veya fırınlanmış patates ya da salata seçebilirsiniz. Büyük bir porsiyon yerine, yarım porsiyon sipariş edebilirsiniz.
  2. Ana yemekten önce salata sipariş edin. Bu şekilde mide hacminiz azalır. Sonrasında ana yemeği masadaki biriyle paylaşın. Restoranlarda genellikle sebzelerin porsiyonları azdır. Sebze yemeklerinizin porsiyonunu daha fazla isteyebilirsiniz. Hem daha çok doygunluk hisseder, hem de daha az kalori alırsınız.
  3. Tavuk ve hindi gibi bir tercih yaptıysanız, kızarmış yerine fırınlanmış ve derisiz olarak yemeği tercih edin.
  4. Pizza seçimlerinizde ince hamur ve salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünler olmayanları tercih edin. Vejetaryen bir pizza kalp sağlığınıza destek olur.
  5. Kızarmış balık ve deniz ürünleri yerine, fırınlanmış, ızgara veya buğulama yapılmış olanları tercih edin.
  6. Doyduğunuzu hissettiğiniz an yemeği bırakın. Gerekirse kalan kısmı paket yaptırıp daha sonra yemek üzere evinize götürün.
  7. Yediğiniz yemeklerde tereyağı, ağır soslar ve et sularının olmamasını tercih edin.
  8. Şekerli meşrubatlar yerine ayran, maden suyu, taze sıkılmış meyve suları veya light meşrubatları tercih edin.
  9. Ağır kremalı ve hamur tatlıları yerine, sütlü tatlılar, meyveli paylar veya dondurma tercih edin. Tatlınızı paylaşmak kalori alımınızı azaltır.
  10. Yemeklerinize tuz ilavesi yapmayın.

Prof. Dr. Murat Baş'ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.