Su Tüketimini Artırın

Yapılan çalışmalar su tüketimi yetersiz olan kişilerin, 0.5 kat daha fazla kalp hastalıklarına yakalandığını göstermektedir. Bu nedenle günde en az 2 litre (yaklaşık 10 su bardağı) su tüketmeniz kalp sağlığınızın devamlılığı açısından önemlidir. Su hem içerdiği magnezyum ve kalsiyum ile damar sağlığınıza destek verir, hem de kan akışkanlığınızın sağlıklı olmasını sağlar.

Kalp yetersizliği hastaları için günlük sıvı alımı ne oranda olmalıdır?

Günlük sıvı alımı 1.8–2 litreyi (8 su bardağı) geçmemelidir. Sıvı derken sadece suyu değil, sıvı olan her içeceği/yiyeceği hesaplamalısınız. Örneğin 1 portakal 120 ml sıvı ihtiva eder.

Gün içinde tükettiğiniz çay, kahve, soda, buz, süt ve çorba da günlük sıvı alımınız içinde hesaplanmalıdır.

Günde bir fincandan fazla kahve, 2–3 fincandan fazla çay içmeyiniz. Nefes darlığının fazla olduğu dönemlerde kafein tüketiminizi (çay, kahve) en fazla bir bardak ile sınırlayın.

Susayınca ne yapacaksınız?

Özellikle yazın susamanız son derece doğaldır ama bu vücudunuzun ek sıvı ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Kalp yetersizliği hastası olarak idrar söktürücü ile atılan suyu tekrar geri almamaya dikkat etmeniz gerekir.

Günlük su alımınızı 2 litrelik bir su şişesine koyacağınız su ile takip edebilirsiniz.

Şişeyi bitirdiyseniz günlük su alımı limitiniz de dolmuştur. Bundan sonra susadığınızda ağzınızı çalkalamak, sakız çiğnemek, soğuk meyve yemek şeklinde susuzluğunuzu gidermeye çalışmalısınız.

Prof. Dr. Murat Baş'ın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.