Yüksek Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?

Prof. Dr. Sema Güneri Yüksek Kolesterol Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek kolesterol kalp hastalıkları ve felç riskini artırır. Yüksek kolesterol tedavisinde genellikle yaşam tarzı değişiklikleri, diyet ve ilaç kullanımı birlikte yürütülür. Yaşam tarzı değişiklikleri ve diyete rağmen kan yağlarında hedeflenen değerlere ulaşılamadığında, ilaç tedavisi gerekir.

Kolesterolü düşürmek için birkaç çeşit ilaç kullanılmaktadır. Bunlar içinde en çok kullanılanlar statinler olarak adlandırılan ilaçlar olmak üzere,  statinler dışında farklı ilaçlar da kullanılabilir.

Doktorunuz sizin için en uygun ve yeterli tedavi seçeneğini belirleyecektir. Doktorunuzun tedavinizle ilgili tavsiyelerini aksatmadan uygulamanız ve ilaca bağlı olan ya da olmayan herhangi bir yan etki oluştuğunda, bu durumdan doktorunuzu haberdar etmeniz, tedavinizin başarılı olmasıyla doğrudan ilgilidir.

Referanslar: 1.  American Heart Association. What is cholesterol-lowering medicine? http://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_300433.pdf. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 2. Türkiye kronik hastalıklar ve risk faktörleri sıklığı çalışması, 2013.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.