Hangi Hastalar Kolesterol Açısından Yüksek Risk Altındadır?

Prof. Dr. Sema Güneri Hangi Hastalar Kolesterol Açısından Yüksek Risk Altındadır?

Kötü kolesterol ya da LDL, kalp krizi ve felç sıklığını artırır. Kolesterol yüksekliği bu nedenle kontrol altına alınmalıdır. Ancak kalp krizi ve felç geçirme riski herkes için aynı değildir. Bazı hastalıklar bu riski artırır. Bu nedenle herkes için geçerli normal kolesterol değerleri yoktur. Kolesterol dışındaki hastalıklara bakılarak olması gereken kötü kolesterol değeri belirlenir.

  • Sadece kolesterol yüksekliği olanlarda kötü kolesterol seviyesinin 160 mg/dl’nin altında olması hedeflenir.
  • Kalp krizi geçirme riski yüksek olan hastalarda kötü kolesterol düzeyinin daha düşük olması hedeflenir. Koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı, kalp krizi veya felç geçirmiş olma gibi faktörler risk düzeyini artırır ve yüksek riskli hastalarda kötü kolesterol seviyesi 100 mg/dl’nin altında olmalıdır.
  • Aynı zamanda hem şeker hastalığı hem de koroner kalp hastalığı olanlarda kötü kolesterol seviyesinin 70 mg/dl’nin altında olması gerekmektedir.

Yüksek riskli hastalarda kötü kolesterol seviyesinin istenilen seviyeye ulaşması için diyet ve egzersizin yanı sıra ilaç tedavisi de gerekebilir. Önerilen kolesterol değerleri ve kalp krizi geçirme riski konusunda doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşerek sizin için en uygun olan tedaviyi belirlemelisiniz.

Referans: TKD Lipid Çalışma Grubu. Toplum İçin Bilgiler. https://www.tkd.org.tr/lipit-calisma-grubu/sayfa/toplum_icin_bilgiler. Son erişim tarihi: 8 Kasım 2016.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.