Yüksek Kolesterolün Sebebi Nedir?

Yüksek kolesterolün sebebini her zaman bilmek mümkün değildir. Bazı insanların karaciğeri çok fazla kolesterol üretir. Bu durum sıklıkla ailesel faktörlerden kaynaklanır. Bu insanlar beslenmelerini ne kadar düzenleseler de kolesterol seviyelerinde olumlu bir değişiklik gözlenmez. Başka faktörler de yüksek kolesterole ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Örneğin beslenme tarzındaki yanlışlıklar, şişmanlık gibi faktörler kolesterolün yükselmesine sebep olabilir. Sigara içmek iyi kolesterol olarak da bilinen HDL kolesterol seviyesini düşürür.

Vücudun belli miktarda kolesterole ihtiyacı vardır ve bu karaciğerde üretilir. Ancak yediğimiz besinler vücudumuza fazladan kolesterol girmesine neden olur. İçeriğinde doymuş yağ bulunan yiyecekler (örneğin tereyağı, kırmızı et, tam yağlı süt, yumurta) fazla kolesterol içerir. Bu yiyecekleri çok tükettiğimizde, kanımızdaki kolesterol miktarı artar ve zamanla ciddi kalp hastalıklarına yol açabilir.

Referanslar: 1. Türk Kardiyoloji Derneği. Kalbiniz ne kadar genç? http://www.tkd-online.org/images/DKG/KalbinizNeKadarGenc_Brosur.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 2. Heart Foundation. High Cholesterol. http://www.heartfoundation.org.nz/know-the-facts/conditions/high-cholesterol. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.