Yüksek Kolesterol Kalp Damar Sağlığını Nasıl Etkiler?

Prof. Dr. Vedat Sansoy Yüksek Kolesterol Kalp Damar Sağlığını Nasıl Etkiler?

Kalp damar hastalıkları, başka bir değişle kalp krizi ve felç dünyada ve ülkemizde başta gelen ölüm sebepleridir. Ailede kalp hastalığı öyküsü olması, ileri yaş veya cinsiyet gibi değiştiremeyeceğimiz bazı faktörler kalp damar hastalığı olasılığını artırır. Ancak kalp damar hastalıkları büyük ölçüde yaşam biçimimizle, yani değiştirebileceğimiz risk faktörleriyle ilişkilidir. Yüksek kolesterol de değiştirilebilir risk faktörlerinden biridir ve kontrol altına alınmazsa damar sertliğine yol açarak kalp krizi ve felç riskini artırır.

Damar Sertliği Nedir?

LDL (kötü) kolesterol kanda yüksek olduğu zaman, kalbi ve beyni besleyen damarların iç yüzüne yapışarak plaklar oluşturur. Kolesterol dışındaki bazı maddelerin de eklenmesiyle bu plaklar büyür ve bunlar üzerinde oluşan çatlaklarda gelişen pıhtılar damarları tıkar. Bu plakların damarda oluşumuna, damarları daraltmasına ve tıkamasına halk arasında “damar sertliği” denmektedir. Damar sertliğinin diğer bilimsel ifadesi ise “ateroskleroz”dur. Damar tıkanıklığı kalp damarlarında oluşmuşsa kalp krizine, beyin damarlarında oluşmuşsa felce (inmeye) neden olur. 

Yüksek kolesterol sinsidir, hiçbir belirti vermez, kanda ölçülmelidir. Özellikle anne, baba veya kardeşlerinde erken yaşta kalp hastalığı olduğu bilinen kişiler ve şeker hastaları mutlaka kolesterol düzeylerini ölçtürmeli ve gereken önlemleri almalıdır.

Referanslar: 1. Türk Kardiyoloji Derneği. Kalbiniz ne kadar genç? http://file.tkd.org.tr/images/DKG/KalbinizNeKadarGenc_Brosur.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 2. TKD Lipid Çalışma Grubu. Toplum İçin Bilgiler. https://www.tkd.org.tr/lipit-calisma-grubu/sayfa/toplum_icin_bilgiler. Son erişim tarihi: 14 Kasım 2015. American Heart Association. What are my risks for getting heart disease? http://www.heart.org/HEARTORG/GettingHealthy/What-Are-My-Risks-For-Getting-Heart-Disease-Infographic_UCM_443749_SubHomePage.jsp. Son erişim tarihi: 14 Kasım 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.