Ritim Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

Prof. Dr. Bilgin Timuralp Ritim Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

Ritim bozukluklarının belirtileri:

  • Çok kısa süreli olması durumunda, ritim bozukluklarının neredeyse hiçbir belirtisi yoktur. Kalbiniz bir an için teklemiş gibi hissedebilirsiniz.
  • Aynı zamanda göğüste veya boyunda çarpıntı gibi hissedilebilir.
  • Ritim bozukluklarının kalbin çalışmasını etkileyecek kadar şiddetli olması veya uzun sürmesi durumunda kalp vücuda yeterince kan pompalayamayabilir. Bu durum yorgunluk, sersemlik hissi veya bayılmaya neden olabilir.
  • Kalbin çok hızlı atması (taşikardi) kalbin pompalama gücünü azaltabilir ve nefes darlığı, göğüs ağrısı, bayılma hissi, bilincini kaybetme gibi belirtilere yol açabilir.
  • Bazı ritim bozuklukları ise kalbin içerisinde kanın daha durağan-hareketsiz kalmasına, neticede pıhtılaşmasına yol açabilir. Bu pıhtıların kan akımı ile beyne gitmesi felç (inme) ile sonuçlanabilir. Ritim bozuklukları en sık görülen inme nedenlerinden birisidir.
  • Şiddetli ritim bozuklukları kalp krizi ve ölüme neden olabilir.

Referanslar: 1. American Heart Association. What is an Arrhythmia? http://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_300290.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 2. American Heart Association. Why Arrhythmia Matters. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Arrhythmia/WhyArrhythmiaMatters/Why-Arrhythmia-Matters_UCM_002023_Article.jsp. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.