Kalp yaşı testi nedir?

Kalp yaşı hesaplama testi size kalp sağlığınızla ilgili genel bir fikir vermek ve yaşam tarzınızla ilgili faktörlerin kalp sağlığınızı nasıl etkileyebileceğini göstermek için hazırlandı.Testte yer alan soruları cevaplayarak önümüzdeki 10 yıl içinde kalbinizle ilgili bir rahatsızlık gerçime riskinizi ve kalp yaşınızı öğrenebilirsiniz.

Bu testten elde edilen sonuçlar profesyonel tıbbi tavsiye ve tanı niteliği taşımamaktadır. Konuyla ilgili olarak mutlaka bir doktora başvurunuz.

Kalp yaşı nasıl hesaplanıyor?

Kalp yaşı Framingham Çalışması Risk Değerlendirme Şemaları'na dayalı olarak hesaplanmaktadır. Framingham Kalp Çalışması, ABD Massachusetts'in, Framingham kasabasında, Ulusal Kalp Enstitüsü ve Boston Üniversitesi tarafından 1948 yılında, 5209 yetişkinden oluşan bir örneklem grubuyla başlatılan ve halen üçüncü kuşakla devam etmekte olan bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı, belirgin bir kalp hastalığı olmayan kişileri uzun bir zaman dilimi boyunca takip ederek kalp damar hastalığı oluşumuna katkı sağlayan faktörleri incelemektir.

Referanslar: 1. World Heart Federation. http://www.heartage.me/. Son erişim tarihi: 6 Haziran 2015. 2. D'Agostino RB Sr, et al. General cardiovascular risk profile for use in primary care: the Framingham Heart Study. Circulation 2008;117(6):743-53. 3. https://www.framinghamheartstudy.org/about-fhs/history.php. Son erişim tarihi: 6 Haziran 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.