Koroner Kalp Hastalığı Nedir ve Kimlerde Görülür?

Koroner Kalp Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülür?

Prof. Dr. Zeki Öngen
Koroner Kalp Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülür?

Koroner Kalp Hastalığı Riski Kadınlarda ve Erkeklerde Aynı mıdır?

Prof. Dr. Sinan Aydoğdu
Koroner Kalp Hastalığı Riski Kadınlarda ve Erkeklerde Aynı mıdır?

Koroner kalp hastalığı, koroner arterler olarak adlandırılan ve kalbi besleyen atardamarların daralması veya tıkanması sonucu ortaya çıkan hastalıkların genel ismidir. Bu duruma, damar duvarlarında kolesterol ve çeşitli hücrelerin birikmesiyle oluşan ve “plak” olarak adlandırılan yapıların ortaya çıktığı damar sertliği neden olur.

  • Koroner kalp hastalığında, kalbi besleyen atardamarların duvarlarındaki plaklar nedeni ile damar daralabilir.
  • Atardamarın tamamen tıkanması kalp krizi olarak bilinen ölümcül hastalığa yol açabilir.

Koroner Kalp Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülür?

Yaş: Koroner kalp hastalığı genellikle 40 yaş sonrasında görülür. Ancak özellikle ailesinde 55 yaşından önce koroner kalp hastalığı görülenlerde daha erken yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Cinsiyet: Erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 4 kat daha sık görülür. Kadınlardaki östrojen hormonunun koroner kalp hastalığı açısından koruyucu olduğu öne sürülmektedir. Bu nedenle kadınlarda görülme sıklığı östrojen hormonunun azaldığı menopoz sonrası dönemde artmaktadır.

Teşhis yaşı: Koroner kalp hastalığı sıklıkla erkeklerde 50-60, kadınlarda ise 60-70 yaşlarında teşhis edilmektedir.

2003-2004 yıllarında Türkiye'de 2 milyon 800 bin koroner kalp hastası olduğu düşünülmektedir. 2015 yılı itibariyle bu sayının ikiye katlanarak 5 milyon 600 bine çıkacağı öngörülmüştür.         

Referanslar: 1. American Heart Association. Coronary Artery Disease - Coronary Heart Disease. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Coronary-Artery-Disease---Coronary-Heart-Disease_UCM_436416_Article.jsp. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 2. Türk Kardiyoloji Derneği. KORONER ARTER HASTALIKLARI. http://www.tkdcd.org/public/uploads/files/pdf/saglikli_yasam/koroner_arter_hastaliklari.pdf. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 3. Ulusal Kalp Sağlığı Politikası, bölüm 2. //www.tkd-online.org/UKSP/UKSP_Bolum02.pdf. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.