Doğru Bilinen Yanlışlar - Kalp Ritim Bozuklukları

Kalbim çok hızlı atıyor. Kalp krizi geçiriyor olabilirim.

Kalp atım hızındaki bazı değişiklikler normaldir. Heyecanlandığınızda ya da egzersiz sırasında kalp atımınız hızlanır veya uyuduğunuzda kalp atımınız yavaşlar. Çoğu zaman bunda endişelenilecek bir durum yoktur. Birçok ritim bozukluğu zararsızdır, ama bazıları uzun sürebilir ve tedavi edilmeleri gerekebilir.

Kalbim çok yavaş atıyor, bu kalbimin zayıf olduğu anlamına gelir.

Her zaman için değil. Kalp atım hızınızın yavaş olması sağlıklı olduğunuz anlamına da gelebilir. Örneğin yetişkinlerin kalp atım hızı dakikada 60-100’dür, ama idmanlı bir sporcunun kalp atım hızı dakikada 40-60’tır. Kalp atım hızınızın düşük olmasının yanında baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bayılma gibi başka belirtiler de görüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Cep telefonumu kalbimin üzerinde taşımam ritim bozukluğuna yol açar.

Bu konuda henüz net bir neden sonuç ilişkisi ortaya konmamış, cep telefonunu gömlek cebinde taşımanın ritim bozukluğuna yol açtığı gösterilmemiştir. Bununla birlikte kalp pili taşıyan bireylerde cep telefonları kalp pili ile etkileşime girerek pil ayarlarında bozulmaya yol açabilir. Bu nedenle kalp pili taşıyan bireylerin cep telefonlarını pilden en az 15-20 cm uzakta tutmaları, konuşurken de pil tarafındaki kulaklarını kullanmamaları tavsiye edilmektedir.

Referans: 1. American Heart Association. Top 10 myths about cardiovascular disease. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Top-10-Myths-about-Cardiovascular-Disease_UCM_430164_Article.jsp. Son erişim tarihi: 14 Temmuz 2015. 2. American Heart Association. Target heart rates. http://www.heart.org/HEARTORG/GettingHealthy/PhysicalActivity/FitnessBasics/Target-Heart-Rates_UCM_434341_Article.jsp. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 3. American Heart Association. What is Arrhythmia? http://www.heart.org/idc/groups/heart-public/@wcm/@hcm/documents/downloadable/ucm_300290.pdf. Son erişim tarihi: 13 Temmuz 2015. 4. Mayo Clin Health Lett. Health tips. Precautions with pacemakers.2014;32(1):3.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.