Kalp Hastalarının Cinsel Yaşamları Nasıl Etkilenir?

Prof. Dr. Giray Kabakçı Kalp Hastalarının Cinsel Yaşamları Nasıl Etkilenir?

Birçok kişi için cinsellik ilişkinin önemli bir parçasıdır. Kalp hastalığınız kontrol altına alındıktan sonra cinsel hayatınıza devam etmemeniz için bir sebep yoktur. Ancak hastalığınız kontrol altında değilse veya hastalığınızın yol açtığı belirtiler çok şiddetliyse öncelikle tedavi görmelisiniz ve ne zaman cinsel hayatınıza devam edebileceğinizi doktorunuza sormalısınız.

Size kalp hastalığı teşhisi konduysa:

  • Cinsel hayatınıza yeniden başlamadan önce doktorunuzla konuşun.
  • Kalp yetersizliği hastasıysanız veya kalp krizi geçirdiyseniz kardiyak rehabilitasyon ve düzenli fiziksel aktivite cinsel ilişkiyle ilgili sorun yaşama riskinizi azaltır.
  • Doğum kontrolüne başlamak veya hamile kalmak istiyorsanız öncelikle doktorunuzla konuşun. 
  • Cinsel hayatınızı olumsuz yönde etkileyeceği korkusuyla ilaç kullanmayı bırakmayın. Kalp sağlığınız her şeyden önce gelir!

Cinsel ilişki başka bir egzersiz türünden çok da farklı değildir. Kalbiniz için iyidir. Ancak diğer egzersiz şekillerinde olduğu gibi aşağıdaki durumlarda cinsel ilişkide bulunmamalısınız:

  • Kendinizi hasta hissediyorsanız
  • Nefes darlığınız varsa
  • Göğüs ağrınız varsa

Referanslar: 1. American Heart Association. Sex and Heart Disease. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/More/MyHeartandStrokeNews/Sex-and-Heart-Disease_UCM_436414_Article.jsp. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 2. Heart Foundation. Staying well with heart failure. http://www.heartfoundation.org.nz/shop/product_view/853/staying-well-with-heart-failure-a4-booklet. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.