Kalp Hastalarında Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Prof. Dr. Giray Kabakçı Kalp hastalarında sık görülen cinsel sorunlar nelerdir?

Kalp hastalarında cinsel fonksiyon ve aktivitenin azalması sık görülen bir durumdur. Bu durum yaşam kalitesi açısından önemli bir konudur. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri gibi çeşitli sistemik problemler, damar sertliği gibi damar yapısına ait sorunlar ve sigara alışkanlığı gibi nedenlerle cinsel organlara kan akımı bozulabilir.
Bu durum çeşitli cinsel sorunlara yol açabilir:

Kadınlarda

  • Cinsel istekte azalma
  • Uyarılma bozukluğu ve ilişki sırasında ağrı hissetme
  • Orgazm güçlüğü

Erkeklerde

  • Cinsel istekte azalma
  • Sertleşme bozukluğu 

Bunların yanı sıra kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilir. Ancak bu durumun ilaçlardan mı yoksa psikolojik veya farklı bir etkenden mi kaynaklandığını bilmeniz önemlidir. Kalp ilacı kullanan 15.000 hastayla yapılan bir çalışma, bu ilacın çok az hastada sertleşme bozukluğuna yol açtığını göstermiştir. Kalp ilaçlarının cinsel hayatı olumsuz yönde etkilediği düşüncesi aslında ilacın böyle bir etkisi olmasa bile psikolojik nedenlerle sertleşme bozukluğu yaşamanıza neden olabilir.

Cinsel sorunları olan kalp hastaları için bazı öneriler:

  • Cinsel fonksiyon bozukluğunuz varsa, bunun kalp hastalığıyla mı yoksa endişe, depresyon veya diğer faktörlerle mi ilişkili olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.
  • Cinsel hayatınızı olumsuz yönde etkileyeceği korkusuyla ilaç kullanmayı bırakmayın. Kalp sağlığınız her şeyden önce gelir!
  • Sertleşme bozukluğu için ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  • Kalp hastalığı olan menopoz dönemindeki kadınlar için ağrılı cinsel ilişki tedavisinde kullanılan östrojen genellikle güvenlidir. Ancak yine de kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Referanslar: 1. Levine GN, et al. Sexual activity and cardiovascular disease: a scientific statement from the American Heart Association. Circulation 2012;125(8):1058-72. 2. Türk Androloji Derneği. Kadın Cinsel Fonksiyon Bozuklukları. http://www.androloji.org.tr/6/hastalar-icin/27/kadin-cinsel-fonksiyon-bozukluklari. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 3.Türk Androloji Derneği. Erkek Cinsel Fonksiyon Bozuklukları. http://www.androloji.org.tr/6/hastalar-icin/29/erkek-cinsel-fonksiyon-bozukluklari. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015. 4. Heart Foundation. Staying well with heart failure. http://www.heartfoundation.org.nz/shop/product_view/853/staying-well-with-heart-failure-a4-booklet. Son erişim tarihi: 22 Temmuz 2015.

Kalbinidinlesen ile ilgili içerikler ve güncellemeler hakkında bilgi almak için e-bülten’e üye olun.